W kilku polskich miastach (m.in. Gdański, Wrocław) w tamtejszych tramwajach pojawiły się defibrylatory. Użycie sprzętu do reanimacji nieprzytomnej osoby, w dużej mierze zwiększa szansę na przeżycie. Szczególnie wtedy kiedy defibrylator zostanie użyty w ciągu kilku minut po zatrzymaniu krążenia. W Internecie dostępna jest lista, w których tramwajach znajdziemy ten sprzęt
W latach 60., 70. i 80 do budowy bloków na terenie Trójmiasta używano rakotwórczych substancji. Przy powstawaniu niektórych użyto trującego xylamitu. Xylamit to impregnat, który w tych latach masowo stosowano do zabezpieczenia przed szkodnikami i grzybami drewna oraz płyt pilśniowych. Substancja ta ma charakterystyczny, duszący zapach, który może być wyczuwalny przez kilkadziesiąt lat. Dziś wiadomo, że jest to substancja rakotwórcza (nowotwór piersi, tarczycy, układu pokarmowego czy czerniaka). Do momentu kiedy nie pozbyłem się z domu czarnej, cuchnącej mazi. Mój dzień zaczynał się nieustannym kichaniem, łzawieniem oczu, katarem i chrypką a także częstymi bólami głowy. Jestem po remoncie. Zerwałem podłogę i zacząłem normalnie „żyć” bez wszystkich tych dolegliwości. Jeśli mieszkasz w takim bloku i odczuwasz takie dolegliwości – zapytaj się w spółdzielni lub zobacz, co siedzi w podłodze.
Niby Tak, a niby nie. Myślę jednak iż lepiej aby jak najwięcej osób umiało udzielić pierwszej pomocy i zadzwonić po odpowiednie służby w razie takiej sytuacji. A przede wszystkim nie balo się podjąć takiej reakcji. A w dzisiejszych czasach niestety wiele osób udaje porostu ze nie widzi albo czeka az reakcje podejmie ktos 'inny'. Z defibrylatorem nie ma żartów. Jeżeli użyje go osoba w nieprawidłowy sposób albo co gorsza w przypadku gdy użyć go w ogóle nie powinna, to może to spowodować więcej szkód niż pożytku.
OdpowiedzUsuń