Przejdź do głównej zawartości

Bliżej Gwiazd. "Postanowiłem - zostanę podróżnikiem". Wywiad z Marcinem Gienieczko.

Marcin Gienieczko Perdido / Foto Marcin Osman


Z wykształcenia dziennikarz, z przeznaczenia podróżnik specjalizujący się w sportach extremalnych i fotograf. Jeden z najbardziej aktywnych obieżyświatów w Polsce. Dziś w moim cyklu Bliżej Gwiazd, goszczę Marcina Gienieczko. Marcin udzielił mi wywiadu pt. „Postanowiłem – zostanę podróżnikiem”.
Jakub: Z wykształcenia jesteś dziennikarzem, ale zamiłowania podróżnikiem. Jak udało Ci się pogodzić przyjemne z pożytecznym?
Marcin Gienieczko: Długa droga, ponieważ pewnego dnia postanowiłem, że zostanę podróżnikiem. Zmierzę się z dużymi wyzwaniami logistycznymi, połączyłem dziennikarstwo. Prowadziłem swój program w Radiu Olsztyn. Zajmowałem się tym stopniowo, na początku interesowało mnie dziennikarstwo. Następnie zacząłem robić wyprawy sportowe.
Ustanowiłeś rekord Guinnessa, przepływając Amazonkę w canoe na dystansie 5573 km. Skąd pomysł na takie wyzwanie? I jak długo trwały przygotowania?
Przygotowania trwały praktycznie 2 lata. Wyzwanie zrodziło się w momencie, kiedy zachorowałem na Yukonie. Miałem atak kamicy nerkowej, nie ukończyłem tego wyścigu. Pomyślałem wówczas, że zrealizuje coś, co jest ważniejsze niż wyścig – czyli przepłynięcie najdłuższej rzeki świata. Zrodziło się to w motywację, później miałem jej tyle, że to zrobiłem.
Udało się przepłynąć Amazonkę na tym dystansie, dostałem World Record Guinness. Następnie miałem konflikty ze środowiskiem, ponieważ zarzucono mi, że zrobiłem to nie właściwie. Mimo to znów postanowiłem zawalczyć na wyścigach, powróciłem do tego miejsca, gdzie to się zaczęło, czyli do River Quest. Polski Komitet Olimpijski  walczący ze światowym kłamstwem czyli dopingiem  a trzymający się zasad fir play odrzucił pomówienia w stosunku do mojej osoby .Nie poparł hejtowania. Ukończyłem tym samym zdobywając tytuł drugiego zawodnika  na świecie.To  nieoficjalne mistrzostwa  długodystansowe na canoe:
Co myśli człowiek, który znajduje się na środku Amazonki? Były momenty załamania, zwątpienia?
Było bardzo dużo takich chwil, może nie na środku Amazonki lecz na środku cyklonu międzyludzkiego. Będąc w pierwszym mieście Brazylii, dowiedziałem się że był napad na ludzi (grasują tam piraci rzeczni). Byłem tym załamany, bo wiedziałem co mnie czeka, że może się to źle skończyć. Chce zaznaczyć, że szukałem rozwiązań i mocno to analizowałem. W trakcie postoju przychodzą różne myśli, jednak główną myślą jest to co zrobić, by było to jak najszybciej i najbezpieczniej. Marynarka Brazylijska została moim partnerem i sponsorem. Na pewnym etapie i najbezpieczniejsze rejony Amazonki asystowała mi łódź motorowa. Spotykaliśmy się w poszczególnych punktach noclegowych, tam miałem spokój wewnętrzny.
W Iranie byłeś bezpodstawnie przetrzymywany w więzieniu. Możesz coś więcej o tym powiedzieć?
W 2001 roku skradziono mi wszystkie moje bagaże, dotyczące mojej przeprawy. Zgłosiłem to na policję. W związku z tym, że nie podpisałem pewnych dokumentów – skończyła mi się wiza. Zostałem przetrzymany, musiałem się tłumaczyć i zostałem deportowany do Polski.
Przez to, że bardzo dużo podróżujesz, to zapewne niezbyt często jesteś w domu. Co więc jest Twoją siłą napędową, kiedy Ty jesteś w podróży? Natomiast rodzina nie zawsze może być z Tobą.
Przede wszystkim moi chłopcy – Igor i Leon, oni motywują mnie do tego by wracać. Obecnie interesują mnie wyprawy sportowe – aby szybko zaliczyć i szybko wrócić. Jednocześnie pobić jakieś wewnętrzny rekord, to mnie bardzo fascynuje pokonywanie rekordów. Dlatego chce pokazać najmłodszym, że można robić wielkie rzeczy.
Jesteś człowiekiem, który na nudę raczej nie narzeka, jak znajdujesz na to wszystko czas?
Czas to pół biedy, gorzej jak znajduje pieniądze – to jest problem :). Problem polega w tym, że coś kosztem czegoś. Staram się czasami zdobywać jakieś pozytywne motywacje, że robię to dla dzieci - to mnie motywuje. Czas – można powiedzieć, że wciągu roku jest 2/3 miesiące w ciągu roku na wyprawach. Jest to trudne, ale nie najgorsze. Przede wszystkim to wszystko trzeba jakoś powiązać, oczywiście nie jest to takie łatwe. Ludziom się wydaje, że tak jest trzeba pogodzić rodzinę, wysłać dzieci do szkoły itd.
Co planujesz i czym nas zaskoczysz w najbliższej przyszłości?
Mam plan żeby przejść Antarktydę w poprzek przez biegun Południowy, to jest mój główny cel na 2020 rok. W przyszłym roku chcę przejść Grenlandię w poprzek w obie strony.

Wywiad przeprowadził i opracował: JR
Wszelkie prawa do materiału zastrzeżone.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Xylamit – substancja w podłodze, która zagraża zdrowiu, a nawet życiu

W latach 60., 70. i 80 do budowy bloków na terenie Trójmiasta używano rakotwórczych substancji. Przy powstawaniu niektórych użyto trującego xylamitu.
Xylamit to impregnat, który w tych latach masowo stosowano do zabezpieczenia przed szkodnikami i grzybami drewna oraz płyt pilśniowych. Substancja ta ma charakterystyczny, duszący zapach, który może być wyczuwalny przez kilkadziesiąt lat. Dziś wiadomo, że jest to substancja rakotwórcza (nowotwór piersi, tarczycy, układu pokarmowego czy czerniaka).
Do momentu kiedy nie pozbyłem się z domu czarnej, cuchnącej mazi. Mój dzień zaczynał się  nieustannym kichaniem, łzawieniem oczu, katarem i chrypką a także częstymi bólami głowy. Jestem po remoncie. Zerwałem podłogę i zacząłem normalnie „żyć” bez wszystkich tych dolegliwości.
Jeśli mieszkasz w takim bloku i odczuwasz takie dolegliwości – zapytaj się w spółdzielni lub zobacz, co siedzi w podłodze.

Bliżej Gwiazd „Aktorstwo pozwala mi „penetrować” zakątki mojej duszy”. Wywiad z Mateuszem Damięckim

Dziś w moim cyklu „Bliżej Gwiazd”, goszczę aktora - Mateusza Damięckiego, który udzielił mi wywiadu pt. „Aktorstwo pozwala mi „penetrować” zakątki mojej duszy”.
JNC: Pochodzisz z rodziny z aktorskimi tradycjami. Nie chciałeś spróbować czegoś innego? Co spowodowało, że poszedłeś jednak w tym kierunku?
Mateusz Damięcki: Rzeczywiście pochodzę z rodziny z kilkupokoleniową już tradycją aktorską. Spotykając się z moimi bliskimi, nasze rozmowy zawsze, prędzej czy później schodzą na sprawy aktorskie, teatralne, filmowe. Od najmłodszych lat spędzałem dużo czasu samym teatrze lub na różnych wydarzeniach artystycznych. Jako dziecko za każdym razem, kiedy nie mogłem zostać z mamą byłem z tatą w teatrze lub na koncertach, ponieważ często jeździł koncertować do szkół w całej Polsce, a wieczorami, odbywały się koncerty dla dorosłych. Stryjek, Damian, też jest aktorem, śp. Babcia, Irena Górska-Damięcka również była aktorką. Bardzo za nią tęsknię. Babcia była takim wyznacznikiem w naszej rodzinie z racji…

Bliżej Gwiazd. "Na snowbordzie czuje się wolny". Wywiad z Michałem Ligockim

Dziś w moim cyklu „Bliżej Gwiazd”, goszczę Michała Ligockiego. Polskiego snowbordziste, olimpijczyka. Michał założył klub Freestyle Club, w którym jest również trenerem i zawodnikiem. Ligocki udzielił mi wywiadu pt. „Na snowbordzie czuje się wolny”.
JNM: Do 13 roku życia spędzałeś praktycznie każdy weekend w górach, gdzie skakałeś na muldach. Wszystko to z czasem zaczęło Cię nudzić. Pojawił się snowbord. Jak wspominasz swoje początki?
Michał Ligocki: Był to dla mnie super czas, gdyż już wtedy narty mi się znudziły. Jeździliśmy na narty z rodziną w każdy weekend. Praktycznie nie było góry, której ja nie byłbym w stanie zjechać na kreskę, bez żadnego skrętu. Miałem wrażenie, że na nartach umiem już wszystko i chciałem czegoś więcej. Pojawił się snowbording, który oferował według mnie i nadal oferuje nieskończoną możliwość rozwijania się. Używania deski w każdym terenie, jaki możemy sobie wymarzyć. Początki dla mnie, to jedno wielkie spełnienie marzeń, że mam deskę snowbordową a nie narty.…